Mostarska psihijatrijska subota 15. godinu zaredom pokušava doprinijeti podizanju razine i afirmiranju mostarske psihijatrije i, u neku ruku, postala je lučonoša mostarske akademske psihijatrije, pa i medicine. Ponosni smo na naš rad i uspjeh i nastojat ćemo i dalje maksimalno baviti se strukom i znanošću i tako učiti da bismo što bolje pomogli našim pacijentima i bolesnicima – kazao je prof. dr. sc. Dragan Babić, predsjednik Organizacijskog odbora jubilarne, 15. mostarske psihijatrijske subote, neuropsihijatar Klinike za psihijatriju Sveučilišne kliničke bolnice Mostar, organizirane danas u hotelu Mostar, dodajući kako je dosad, u 14 godina njezinoga održavanja, na Suboti predavalo oko 200 predavača, koje je pozorno pratilo više od 2.000 slušatelja.
Tema ovogodišnje Mostarske psihijatrijske subote je Komunikacija u medicini, a podteme su: Važnost kreiranja terapijskog konteksta i raporta u medicinskoj komunikaciji; Komunikacija s duševnim bolesnikom kao eksplorativno terapijski postupak; Komunikacija s djecom i adolescentima u procesu liječenja; Metode podučavanja komunikacije u medicini; Asertivnost u komunikaciji; Nove komunikacijske tehnologije u medicini; Znanstvena komunikacija u području biomedicine i zdravstva; Telepsihijatrija…
Prof.dr.sc. Miro Jakovljević (s mikrofonom), jedan od predavača na današnjoj 15. mostarskoj suboti u hotelu Mostar
Govoreći o današnjoj temi, dr. Babić je naglasio kako je komunikacija u medicini, kao sastavni dio odnosa s bolesnikom, jedna je od ključnih stepenica na putu k uspješnoj dijagnozi i liječenju.
– Uz znanje, tjelesni pregled i sposobnost rješavanja problema, komunikacijske vještine spadaju među četiri ključne komponente kliničke kompetencije i time predstavljaju temeljnu bit dobre kliničke prakse. Komunikacijske vještine imaju jasnu ulogu u učinkovitoj zdravstvenoj skrbi, bilo izravno smanjujući stres i nelagodu ili, neizravno, utjecajem na dugoročnu suradljivost bolesnika i njegovo zadovoljstvo liječenjem, a vjerojatno utječu i na sam ishod liječenja – objašnjava dr. Babić, dodajući kako liječnici žele učiti, te kroz podizanje znanja iz područja komunikacije biti spremniji za rad u psihijatriji te maksimalno pomoći osobama s psihičkim tegobama.
Jubilarnu psihijatrijsku subotu organizirali su Klinika za psihijatriju Sveučilišne kliničke bolnice Mostar, Medicinski fakultet Sveučilišta u Mostaru, Fakultet zdravstvenih studija Sveučilišta u Mostaru u suradnji sa udrugom psihijatara BiH i Liječničkom komorom Hercegovačko-neretvanske županije.
Prof.dr.sc. Marija Burgić Radmanović, predsjednica Udruženja psihijatara u BiH i prof. dr. sc. Dragan Babić, predsjednik Organizacijskog odbora jubilarne, 15. psihijatrijske subote
Uz prof.dr.sc. Dragana Babića, predavači su prof.dr.sc. Miro Klarić, prof.dr.sc. Marija Burgić Radmanović, prof.dr.sc. Miro Jakovljević, prof.dr.sc. Marijana Braš, doc.dr.sc. Elvir Bećirović, doc.dr.sc. Alma Džubur Kulenović, prof.dr.sc. Veljko Đorđević, doc.dr.sc. Trpimir Glavina, prof.dr.sc. Vlado Jukić, prof.dr.sc. Milan Stojaković, v.as.dr.sc. Gorana Sulejmanpašić i v.as.mr.sc. Josip Šimić.
Inače, predavači su svake godine vodeći profesori i stručnjaci iz BiH i Hrvatske, Srbije, Slovenije, Italije, Njemačke, Velike Britanije, ali i SAD-a.
Ivana Ćubela, poslovni-global.ba / Foto: Zoran Ćubela