Vijeće i Parlament postigli su privremeni dogovor o dijelovima paketa za borbu protiv pranja novca koji ima za cilj zaštititi građane EU-a i financijski sustav EU-a od pranja novca i financiranja terorizma.
Novim paketom sva pravila koja se odnose na privatni sektor bit će prenesena u novu uredbu, dok će se direktiva baviti organizacijom institucionalnih sustava SPN/FT na nacionalnoj razini u državama članicama.
Privremeni sporazum o uredbi protiv pranja novca po prvi će put iscrpno uskladiti pravila u cijeloj EU, zatvarajući moguće rupe u zakonu koje koriste kriminalci za pranje nezakonite dobiti ili financiranje terorističkih aktivnosti putem financijskog sustava.
Dogovorom o direktivi poboljšat će se organizacija nacionalnih sustava za sprječavanje pranja novca.
Obvezani subjekti, kao što su financijske institucije, banke, agencije za nekretnine, usluge upravljanja imovinom, kockarnice, trgovci – igraju središnju ulogu čuvara vrata u okviru za sprječavanje pranja novca i suzbijanje financiranja terorizma (AML/CTF) budući da imaju povlašteni položaj za otkrivanje sumnjivih aktivnosti.
Privremenim sporazumom proširuje se popis obveznika na nova tijela. Nova pravila će pokriti većinu kripto sektora , prisiljavajući sve pružatelje usluga kripto imovine (CASP) da provedu dubinsku analizu svojih klijenata. To znači da će morati provjeriti činjenice i informacije o svojim kupcima, kao i prijaviti sumnjive aktivnosti.
Prema sporazumu, CASP-ovi će morati primijeniti mjere dubinske analize klijenta prilikom obavljanja transakcija u iznosu od 1000 eura ili više . Dodaje mjere za ublažavanje rizika u vezi s transakcijama novčanicima s vlastitim hostingom.
Ostali sektori na koje se odnosi dubinska analiza kupaca i obveze izvješćivanja bit će trgovci luksuznom robom kao što su plemeniti metali, drago kamenje, draguljari, urari i zlatari. Trgovci luksuznim automobilima, zrakoplovima i jahtama te kulturnim dobrima (poput umjetnina) također će postati obveznici.
Privremeni sporazum prepoznaje da nogometni sektor predstavlja visok rizik i proširuje popis obveznika na profesionalne nogometne klubove i agente. Međutim, budući da su sektor i njegov rizik podložni velikim varijacijama, države članice će imati fleksibilnost ukloniti ih s popisa ako predstavljaju nizak rizik. Pravila nakon duljeg prijelaznog razdoblja, stupaju na snagu 5 godina nakon stupanja na snagu, za razliku od 3 godine za ostale obveznike.
U cijeloj EU postavljeno je maksimalno ograničenje od 10 000 eura za gotovinska plaćanja , što će kriminalcima otežati pranje prljavog novca. Države članice imat će fleksibilnost nametnuti nižu maksimalnu granicu ako žele.
Osim toga, prema Privremenom sporazumu, obveznici će morati identificirati i provjeriti identitet osobe koja obavlja povremenu transakciju u gotovini između 3000 € i 10 000 €.
više na linku Vijeće i parlament postigli dogovor o strožim pravilima
Tekstovi će sada biti finalizirani i predstavljeni predstavnicima država članica u Odboru stalnih predstavnika i Europskom parlamentu na odobrenje. Ako budu odobreni, Vijeće i Parlament morat će službeno usvojiti tekstove prije nego što budu objavljeni u Službenom listu EU-a i stupe na snagu.
poslovni-global.ba