Direktiva o medu usvojena je na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu.
“Dosadašnji sustav, odnosno oznaka ‘mješavina EU/ne-EU meda’, godinama se zlorabi kako bi se uvozio i prodavao krivotvoreni. Nove oznake na pakiranjima sadržavat će popis svih zemalja iz kojih dolazi prema omjeru udjela s jasno označenom oznakom na deklaraciji”, istaknula je zastupnica u Europskom parlamentu Biljana Borzan, koja se za to dugo zalagala.
Dosadašnja praksa prema kojoj je europski med mogao sadržavati 1 posto europskog i 99 posto patvorenog kineskog odlazi u povijest.
“Dosadašnje iskustvo pokazalo je da su prijevare krivotvorina sve sofisticiranije i da je s važećim propisima sve teže spriječiti prijevare potrošača. Ovakvim pristupom zaštitit ćemo s jedne strane potrošače, a s druge strane pčelara koji proizvode pravi, domaći, od prevaranata koji su jeftiniji i nekvalitetniji šećerni sirup prodavali pod imenom med“, kaže Borzan.
“Došlo je do toga da je šansa kako ćete biti prevareni pri kupnji meda u trgovini skoro 50:50, što je nedopustivo! Osim novih pravila za označavanje porijekla, mora se postrožiti i inspekcijski nadzor, jer prevaranti koriste sve sofisticiranije metode patvorenja meda. Inspekcije trebaju biti opremljene da detektiraju ultrafiltrirani “med”, u kojem praktički nema peludi, te proizvode tretirane na visokim temperaturama iznad 40 stupnjeva, odnosno med koji se ubrzano proizvodi umjetnim isparavanjem. S ovim tome konačno stajemo na kraj”, poručuje Borzan
Od 123 strane tvrtke koje izvoze med na tržište EU, proizvodi njih 70 koji su sadržavali šećerni sirup. Najviše tih uvoznika, njih 20, je iz Kine, dok su ostali iz Ukrajine, Argentine, Brazila, Meksika i Turske.
poslovni-global.ba