FAO: Cijene hrane na svjetskoj razini pale sedmi mjesec zaredom

Poljoprivreda vijesti

U veljači su cijene prehrambenih proizvoda na svjetskoj razini pale sedmi mjesec zaredom, pokazao je FAO indeks cijena hrane. Razlog su niže međunarodne kotacije za sve glavne žitarice, koje su više nego kompenzirale rast cijena šećera i mesa, navodi se u priopćenju Organizacije Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu (FAO).

Indeks je u veljači u prosjeku iznosio 117,3 boda, što je pad od 0,7 posto u odnosu na siječanj i 10,5 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine.

FAO indeks cijena žitarica zabilježio je pad od 5 posto u odnosu na siječanj i čak 22,4 posto u odnosu na veljaču 2023. Najviše su pale izvozne cijene kukuruza, zbog očekivanja velike žetve u Južnoj Americi i konkurentnih ukrajinskih cijena.

Kad je riječ o pšenici, pad je rezultat snažnog izvoza iz Ruske Federacije, koji je izazvao pritisak u drugim zemljama, posebice Europskoj uniji.

Pod tim utjecajem pali su i ječam i sirak. Riža je također zabilježila pad od 1,6 posto.

Indeks biljnog ulja također je smanjen za 1,3 posto u odnosu na siječanj, te za 11 posto u odnosu na veljaču 2023. godine. Najveći utjecaj imale su svjetske cijene sojinog, suncokretovog ulja i uljane repice. Kad je riječ o soji, pad je potkrijepljen dobrim izgledima za visoku proizvodnju u Južnoj Americi.

Kod mliječnih proizvoda taj je indeks porastao za 1,1 posto u odnosu na siječanj ove godine, ali je 13,4 posto ispod vrijednosti za isti mjesec 2023. godine. Najviše je poskupio maslac, a raste i punomasno mlijeko, ponajviše zbog veće uvozne potražnje iz Kine. Posljedica je to pada cijena u Europskoj uniji. Za obrano mlijeko u prahu ostale su stabilne unatoč povećanju u Oceaniji, što je opet neutralizirano nižim cijenama u EU uzrokovanim manjom potražnjom za uvozom iz regije zbog viših troškova otpreme i kašnjenja u transportu proizašlih iz sukoba na Crvenom moru. Kod sireva su također blago porasle zbog većeg interesa za kupnju iz Azije i manjih zaliha u EU.

Indeks cijena mesa također je porastao za 1,8 posto u odnosu na siječanj, a najviše je poraslo meso peradi, a potom govedina, pod utjecajem obilnih kiša koje su otežavale transport stoke u Australiji. Neznatno su porasle i za svinjsko meso zbog veće potražnje iz Kine i ograničene ponude u zapadnoj Europi. Što se tiče ovaca, one su dijelom pale zbog rekordne proizvodnje nakon obnove stada u Australiji.

FAO indeks cijena šećera također je u veljači zabilježio rast od 3,2 posto. Na ovu situaciju utječe stalna zabrinutost oko proizvodnje u Brazilu, na koju negativno utječe nedostatak oborina, ali i zbog prognoziranog pada proizvodnje u Tajlandu i Indiji, dvjema vodećim zemljama izvoznicama.

poslovni-global.ba

Odgovori