FAO indeks cijena hrane, referentna vrijednost svjetskih cijena prehrambenih roba, pao je u siječnju, na prosječnih 124,9 bodova tijekom mjeseca, što je pad od 1,6 posto u odnosu na razinu iz prosinca. Pad je potaknut značajnim padom međunarodnih kotacija biljnih ulja i šećera, izvijestila je Organizacija za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda (FAO).
Indeks, koji prati mjesečne promjene u međunarodnim cijenama niza prehrambenih proizvoda kojima se globalno trguje, bio je 6,2 posto viši od odgovarajuće razine prije godinu dana, ali je ostao 22,0 posto ispod svog vrhunca postignutog u ožujku 2022.
FAO indeks cijena šećera pao je 6,8 posto u odnosu na prosinac i 18,5 posto u odnosu na razinu godinu dana ranije, uglavnom zbog poboljšanih izgleda za globalnu opskrbu kao rezultat općenito povoljno vrijeme u Brazilu i odluka indijske vlade da obnovi izvoz šećera.
FAO indeks cijena biljnog ulja smanjio se za 5,6 posto u odnosu na prethodni mjesec, preokrenuvši nedavni porast, iako je ostao 24,9 posto viši nego prije godinu dana. Pad u siječnju uglavnom je potaknut nižim svjetskim cijenama palminog i uljane repice, dok su one sojinog i suncokretovog ulja ostale stabilne.
FAO indeks cijena mesa također je pao, pao je za 1,4 posto u siječnju, budući da su niže međunarodne cijene ovčjeg, svinjskog i mesa peradi nadmašile povećanje cijena goveđeg mesa.
U međuvremenu, FAO indeks cijena žitarica porastao je za 0,3 posto u odnosu na prosinac, ali je ostao 6,9 posto ispod razine iz siječnja 2024. godine. Izvozne cijene pšenice tek su neznatno pale, dok su cijene kukuruza porasle, djelomično zbog niže proizvodnje i prognoza zaliha za Sjedinjene Američke Države. FAO indeks cijena sve riže pao je za 4,7 posto u siječnju usred velikih izvoznih zaliha.
FAO indeks cijena mliječnih proizvoda porastao je za 2,4 posto u odnosu na prosinac i 20,4 posto u odnosu na razinu iz siječnja 2024. Porast je potaknut 7,6-postotnim mjesečnim porastom međunarodnih kotacija sira, što je nadmašilo pad cijena maslaca i mlijeka u prahu.
FAO je također objavio novi sažetak o ponudi i potražnji žitarica, sa svježim uvidima u trendove usjeva u 2025.
Sezona sjetve ozime pšenice na sjevernoj hemisferi završila je u siječnju, s prvim pokazateljima koji ukazuju na povećanje sjetve u Francuskoj, Njemačkoj i Ujedinjenom Kraljevstvu i smanjenje u Ruskoj Federaciji, a sve pod utjecajem vremenskih uvjeta.
Žetva kukuruza na južnoj hemisferi započet će u drugom tromjesečju 2025., s prvim pokazateljima koji upućuju na poboljšane prinose u Argentini i Brazilu, dok su rekordno visoke cijene kukuruza potaknule povećanje zasada u Južnoj Africi.
FAO je povisio svoju prognozu korištenja žitarica u svijetu u 2024./25., za koje se sada procjenjuje da će porasti za 0,9 posto na 2 869 milijuna tona, prvenstveno potaknuto većom očekivanom upotrebom kukuruza za stočnu hranu.
Predviđa se da će svjetske zalihe žitarica pasti za 2,2 posto do kraja sezone 2025., uglavnom zbog očekivanog značajnog smanjenja zaliha kukuruza u Sjedinjenim Američkim Državama. Očekuje se da će globalni omjer zaliha žitarica prema korištenju u 2024./25. pasti, ali će i dalje ostati na “ugodnoj razini” od 29,8 posto.
Predviđa se da će se međunarodna trgovina žitaricama u 2024/25 smanjiti za 5,6 posto u usporedbi s prethodnom godinom na 483,5 milijuna tona, uglavnom zbog manje potražnje iz Kine za ječmom, kukuruzom i pšenicom.
FAO je također revidirao svoju prognozu za globalnu proizvodnju u 2024., snizivši je na nešto ispod 2 841 milijuna tona, što je pad od 0,6 posto u odnosu na 2023. Nova prognoza odražava značajno smanjenje proizvodnje kukuruza u Sjedinjenim Američkim Državama, gdje je kasna sezona zbog vlage smanjila prinose. U isto vrijeme, službene procjene proizvodnje riže u Kini, Maliju, Nepalu i Vijetnamu bile su veće od očekivanih, što je rezultiralo novom prognozom globalne proizvodnje riže od 539,4 milijuna tona u 2024./25., što je povećanje od 0,9 posto na godišnjoj razini i najviša vrijednost svih vremena.
poslovni-global.ba