Vlada Hercegbosanske županije na današnjoj sjednici usvojila je financijska izvješća o izvršenju proračuna HBŽ za prvo polugodište ove godine koji će biti upućeni u skupštinsku proceduru na razmatranje i usvajanje.
Usvojen je Zaključak o prihvaćanju Izvješća o izvršenju proračuna Županije za razdoblje od 1. siječnja do 30. lipnja ove godine također i Izvješće o korištenju tekuće rezerve, za isto razdoblje.
Kako se navodi u Izvješću resornoga ministarstva u razdoblju od 1. siječnja do 30. lipnja 2023. godine ostvaren je pozitivan financijski rezultat, odnosno ukupni prihodi, primitci i financiranje veći su od ukupnih rashoda i izdataka za 2.722.073,00 KM.
Ukupno ostvareni konsolidirani prihodi i primitci financiranja na dan 30. lipnja 2023. godine iznose 47.619.870,00 KM, što je za 3,78% ili u apsolutnom iznosu 1.735.922,00 KM više u odnosu na isto izvještajno razdoblje prethodne godine. U odnosu na godišnji Plan Proračuna za 2023. godinu (113.805.051,00 KM) ostvareni prihodi i primitci za prvo polugodište 2023. godine iznose 41,48%. Najveću stavku u strukturi ukupnih prihoda i primitaka i dalje čine porezni prihodi i iznose 93,03% od ukupnih prihoda te neporezni prihodi koji u ukupnom ostvarenim prihodima sudjeluju sa 6,47%. Rashodi i izdatci su u prvom polugodištu 2023. godine iznosili 44.897.797,00 KM, što je u odnosu na Plan Proračuna izvršenje od 39,45%, a u odnosu na izvršenje u prvom polugodištu 2022. godine 111,66%. U narednom razdoblju se očekuje veći postotak izvršenja osobito u oblasti kapitalnih izdataka, što će bitno utjecati i na financijski rezultat na kraju 2023. godine.
Korištenje Tekuće rezerve od raspoloživih 300.000,00 KM u prvom polugodištu 2023. godine izvršena je u iznosu od 230.116,47,00 KM tako da je od ovih sredstava ostao neraspoređen iznos od 69. 883,53 KM.
Na prijedlog Ministarstva znanosti, prosvjete, kulture i športa Hercegbosanske županije Vlada je usvojila Odluku o davanju suglasnosti za potpisivanje ugovora o financijskoj potpori za provedbu programa unaprjeđenja odgojno-obrazovnog sustava u HBŽ kroz uspostavu “Centra izvrsnosti”.
Radi se o potpisivanju Ugovora između Ministarstva znanosti, prosvjete, kulture i športa Hercegbosanske županije i Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske kao davatelja potpore za navedeni program u vrijednosti 70.000,00 eura, temeljem prijave ovog Programa Ministarstva na Javni natječaj za financiranje obrazovnih, znanstvenih, kulturnih, zdravstvenih, poljoprivrednih i ostalih programa i projekata od interesa za hrvatski narod u Bosni i Hercegovini za 2023. godinu. Dana je i suglasnost ministrici, Ministarstva znanosti, prosvjete, kulture i športa Hercegbosanske županije za potpisivanje “Sporazuma o suradnji s Centrom izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije” koji za glavni cilj ima uspostavu suradnje u razvoju, primjeni i obradi rezultata testova u području identifikacije potencijalno darovite djece i mladih, kao i uspostavu suradnje u kreiranju sustava identifikacije, praćenja i potpore potencijalno darovite djece i mladih na području Splitsko – dalmatinske županije i Hercegbosanske županije.
Utvrđen je prijedlog Odluke o usvajanju Strategije sigurnosti prometa na cestama u Hercegbosanskoj županiji za razdoblje 2023-2028 godine te je isti upućen u skupštinsku proceduru na razmatranje i usvajanje.
Strategija sigurnosti cestovnog prometa u Hercegbosanskoj županiji (2023.–2028.) urađena je prema zahtjevu Ministarstva unutarnjih poslova HBŽ, temeljem Zakona o sigurnosti prometa na cestama u Hercegbosanskoj županiji, u suradnji s Ministarstvom znanosti, prosvjete kulture i športa te u koordinaciji s Vijećem za sigurnost prometa u Hercegbosanskoj županiji a proistekla je iz potrebe da se stručno istraže i determiniraju uvjeti i čimbenici koji opredjeljuju mjesto i ulogu sigurnosti cestovnog prometa na prostoru Županije. Osnovni cilj, predmet i namjena Strategije je da se, primjenom odgovarajućih metoda istraživanja, osigura neophodna kvantitativna i kvalitativna identifikacija stanja kompleksnog sustava sigurnosti cestovnog prometa, te planiranje upravljačkih mjera za poboljšanje istog. Opredjeljujući motiv za ovakav pristup je činjenica da je sustav sigurnosti prometa, kako u županiji tako u Federaciji BiH i u BiH, sa stanovišta programskih i razvojnih osnova neistražen u postojećim uvjetima, te je kao takav nepotpuno determiniran.
poslovni-global.ba