Kina je zabranila izvoz u SAD artikala povezanih s mineralima galijem, germanijem i antimonom koji imaju potencijalnu vojnu primjenu, priopćilo je njezino ministarstvo trgovine u utorak, dan nakon najnovije akcije Washingtona na kineskom sektoru čipova.
Direktiva Pekinga o takozvanim predmetima dvostruke namjene s vojnom i civilnom upotrebom, koja navodi brige za nacionalnu sigurnost i stupa na snagu odmah, također zahtijeva strožu reviziju krajnje uporabe grafitnih predmeta koji se šalju u SAD, prenio je Reuters.
– U načelu, izvoz galija, germanija, antimona i supertvrdih materijala u Sjedinjene Države neće biti dopušten, reklo je ministarstvo.
Ograničenja jačaju provedbu postojećih ograničenja izvoza kritičnih minerala koje je Peking počeo uvoditi prošle godine, ali se odnose samo na SAD, u posljednjoj eskalaciji trgovinskih napetosti između dvaju najvećih svjetskih gospodarstava uoči novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa koji preuzima dužnost.
Međutim, nije bilo kineskih isporuka kovanog i neobrađenog germanija ili galija u SAD ove godine do listopada, iako je to bilo četvrto i peto najveće tržište za te minerale godinu dana ranije, pokazuju podaci kineske carine.
Galij i germanij koriste se u poluvodičima, a germanij se također koristi u infracrvenoj tehnologiji, optičkim kabelima i solarnim ćelijama.
Slično tome, ukupne kineske isporuke proizvoda od antimona u listopadu pale su za 97% u odnosu na rujan nakon što je Peking ograničio svoj izvoz.
Kina je prošle godine činila 48 posto globalno iskopanog antimona, koji se koristi u municiji, infracrvenim projektilima, nuklearnom oružju i naočalama za noćno gledanje, kao iu baterijama i fotonaponskoj opremi.
Ove godine Kina je proizvela 59,2 posto proizvodnje rafiniranog germanija i 98,8 posto proizvodnje rafiniranog galija, prema konzultantskoj tvrtki Project Blue.
poslovni-global.ba