Britanska odluka prouzročila je najveći šok na tržištima od krize iz 2012. Ishod referenduma suprotan je očekivanjima financijskih tržišta i trgovaca i predstavlja udarac za europski projekt. Očekuje se da će financijski dužnosnici intervenirati kako bi stabilizirali tržišta. Šok prouzročen odlukom o Brexitu, posljedična neizvjesnost i vjerojatna previranja na tržištima prigušit će rast u eurozoni, smatra glavni ekonomist Berenberg Banke u Londonu Holger Schmieding.
Cijene na tržištima novca navode na zaključak da će Europska središnja banka (ECB) najkasnije do rujna sniziti ključne kamatne stope, a šanse da će to učiniti već na idućem sastanku u srpnju procijenjene su na 60%.
ECB je pak objavila da je spremna po potrebi pojačati likvidnost u eurozoni s obzirom na previranja na financijskim tržištima nakon britanske odluke o izlasku iz Europske unije.
Ulagači su naglo pojačali kupnju njemačkih državnih obveznica s najvišim investicijskim rejtingom i istodobno prodaju dužničkih papira zemalja južne Europe s niskim investicijskim rejtingom.
Prinosi na 10-godišnje njemačke državne obveznice, pokazatelj troškova zaduživanja države, potonuli su više od četvrtine postotnog boda, na rekordnih minus 0,17%, i na dobrom su putu da zabilježe najveći pad od vrhunca krize u eurozoni. Nasuprot tome, prinosi na 10-godišnje španjolske i talijanske obveznice porasli 0,2% i iznosili su 1,69, odnosno 1,53%. Prinosi na portugalske obveznice poskočili su 0,45%, na 3,57%.
Europske burze pod pritiskom Brexita
Na europskim su burzama cijene dionica potonule više od 7%, ponajviše u bankarskom sektoru.
FTSEurofirst indeks 300 vodećih europskih dionica bio je u 11.30 u minusu 7,3%, na 1.261 bodu. Londonski FTSE indeks bio je istodobno na gubitku 5,20%, na 6.008 bodova, dok je frankfurtski DAX potonuo 6,60%, na 9.578 bodova, a pariški CAC 8,10%, na 4.105 bodova.
Posljednjih dana cijene dionica rasle upravo zahvaljujući uvjerenju da će Britanija ostati u Uniji. Sada se ulagači plaše da će izlazak izazvati dugotrajnije poremećaje na financijskim tržištima i naštetiti ionako krhkom rastu globalnog gospodarstva.
Najveći makrorizik za Europu ove godine se ostvario. Odluka Britanaca utječe na smanjenje izgleda za rast zbog povećane političke nesigurnosti i rizika od pogoršanja financijskih uvjeta, poručuju analitičari Goldman Sachsa.
Dionice britanskih banaka potonule do 20%
Pod najvećim je pritiskom europski bankarski sektor, u kojemu su cijene dionica u prosjeku pale 14,5%, pa bi mogao zabilježiti najveći dnevni pad u povijesti. Pritom su cijene dionica britanskih banaka Lloydsa, Royal Bank of Scotland i Barclaysa potonule između 16,5 i 20%.
U sektoru osiguranja cijene su dionica, pak, pale za 12,7, a u automobilskom sektoru za 10,5%. Odluka Britanaca o napuštanju Unije vjerojatno će rezultirati recesijom u Velikoj Britaniji, kazao je Richard Buxton, direktor u tvrtki Old Mutual Global Investors.
Pod pritiskom su i cijene nafte i sirovina jer bi izlazak Velike Britanije iz EU-a mogao naštetiti rastu globalnog gospodarstva. Na američkom je tržištu cijena barela potonula je za 3 dolara, na 47,10, dok je na londonskom tržištu barel pojeftinio 6%, na 47,80 dolara. S druge strane snažno je porasla, oko 6%, cijena zlata, koje se smatra sigurnim utočištem za kapital u nesigurna vremena, a ojačale su i neke valute, primjerice, japanska te švicarska. Rastu i cijene državnih obveznica, koje također slove za sigurnije investicije, dok američki terminski indeksi najavljuju oštar pad cijena dionica na Wall Streetu.
Tečaj funte pao je na najnižu razinu od 1985., a kreditna agencija Standard&Poor’s već je najavila da će Britancima spustiti kreditni rejting.
poslovni-global.ba