NASA-ina svemirska letjelica Orion sigurno se vratila na Zemlju padom u Tihi ocean

vijesti Znanost

NASA-ina svemirska letjelica Orion pala je u Tihi ocean, zapadno od Donje Kalifornije, u nedjelju u 9:40 PST nakon rekordne misije, putujući više od 1,4 milijuna milja na putu oko Mjeseca i sigurno se vrativši na Zemlju, dovršivši Artemis I probni let.

Splashdown je posljednja prekretnica misije Artemis I koja je započela uspješnim poletanjem NASA-ine rakete Space Launch System (SLS) 16. studenog s lansirne rampe 39B u NASA-inom svemirskom centru Kennedy na Floridi. Tijekom 25,5 dana, NASA je testirala Orion u surovom okruženju dubokog svemira prije nego što je astronaute poslala na Artemis II .

“Pad svemirske letjelice Orion – koji se dogodio 50 godina prije slijetanja Apolla 17 na Mjesec – krunsko je postignuće Artemisa I. Od lansiranja najmoćnije rakete na svijetu do iznimnog putovanja oko Mjeseca i natrag na Zemlju, ovaj test leta veliki je korak naprijed u Artemis generaciji istraživanja Mjeseca,” rekao je NASA-in administrator Bill Nelson. “To ne bi bilo moguće bez nevjerojatnog NASA-inog tima. Godinama su se tisuće pojedinaca uključile u ovu misiju, koja nadahnjuje svijet da zajedno rade kako bi došli do netaknutih kozmičkih obala. Danas je velika pobjeda za NASA-u, Sjedinjene Države, naše međunarodne partnere i cijelo čovječanstvo.”

Tijekom misije, Orion je izveo dva preleta Mjeseca, došavši na 80 milja od površine Mjeseca. Na svojoj najvećoj udaljenosti tijekom misije, Orion je putovao gotovo 270.000 milja od našeg matičnog planeta, više od 1000 puta dalje od mjesta gdje Međunarodna svemirska postaja kruži oko Zemlje, kako bi namjerno opteretio sustave prije leteće posade.

“S Orionom sigurno vraćenim na Zemlju možemo početi vidjeti našu sljedeću misiju na horizontu koja će po prvi put poslati posadu na Mjesec kao dio sljedeće ere istraživanja”, rekao je Jim Free, NASA-in pomoćni administrator za istraživanje. Uprava misije razvoja sustava. “Ovo počinje naš put prema redovitom ritmu misija i trajnoj ljudskoj prisutnosti na Mjesecu za znanstvena otkrića i pripremu za ljudske misije na Mars.”

Prije ulaska u Zemljinu atmosferu, modul za posadu odvojio se od servisnog modula, koji je propulzivna elektrana koju osigurava ESA (Europska svemirska agencija). Tijekom ponovnog ulaska, Orion je izdržao temperature otprilike upola niže od površine Sunca na oko 5000 stupnjeva Fahrenheita. Unutar otprilike 20 minuta, Orion je usporio s gotovo 25 000 mph na oko 20 mph za svoje padobransko spuštanje.

Tijekom testiranja leta, Orion je ostao u svemiru duže nego što je bilo koja letjelica namijenjena astronautima bez pristajanja na svemirsku stanicu. Dok je bio u dalekoj lunarnoj orbiti, Orion je nadmašio rekord udaljenosti koju je priješla svemirska letjelica dizajnirana za prijevoz ljudi, prethodno postavljen tijekom Apolla 13.

“Orion se vratio s Mjeseca i sigurno se vratio na planet Zemlju”, rekao je Mike Sarafin, voditelj misije Artemis I. “Sa splashdown-om uspješno smo upravljali Orionom u dubokom svemirskom okruženju, gdje je premašio naša očekivanja, i pokazao da Orion može izdržati ekstremne uvjete povratka kroz Zemljinu atmosferu s Mjesečevih brzina.”

Timovi za oporavak sada rade na osiguranju Oriona za put kući. NASA predvodi međuagencijski tim za slijetanje i oporavak na USS Portland, koji se sastoji od osoblja i sredstava Ministarstva obrane SAD-a, uključujući mornaričke stručnjake za amfibije, stručnjake za vremenske uvjete Svemirskih snaga i stručnjake za zrakoplovstvo, kao i inženjere i tehničare iz NASA-e Kennedy, Johnson Space Center agencije u Houstonu i Lockheed Martin Space Operations.

U nadolazećim danima, Orion će se vratiti na obalu gdje će tehničari istovariti letjelicu i kamionom je prebaciti nazad u Kennedy. Kad stignu u Kennedy, timovi će otvoriti otvor i istovariti nekoliko tereta, uključujući zapovjednika Moonikina Camposa, eksperimente iz svemirske biologije, Snoopyja i službeni letački pribor. Zatim će kapsula i njezin toplinski štit biti podvrgnuti testiranju i analizi tijekom nekoliko mjeseci.

Artemis I bio je prvi integrirani test NASA-inih sustava za istraživanje dubokog svemira – svemirske letjelice Orion, SLS rakete i pratećih zemaljskih sustava – a podržale su ga tisuće ljudi širom svijeta, od izvođača koji su izgradili svemirsku letjelicu i raketu, i zemlje infrastrukture potrebne za njihovo pokretanje, međunarodnim i sveučilišnim partnerima, malim tvrtkama koje isporučuju podsustave i komponente.

Putem misija Artemis, NASA će spustiti prvu ženu i prvu obojenu osobu na površinu Mjeseca, utirući put dugoročnoj prisutnosti na Mjesecu i služeći kao odskočna daska za astronaute na putu do Marsa.

poslovni-global.ba/NASA

Odgovori