Realizirajući zaključak 36. hitne sjednice, direktor Porezne uprave FBiH je, za današnju sjednicu Vlade Federacije BiH koja je održana u Mostaru, dostavio analizu stanja najvećih poreznih dužnika u Federaciji BiH, s prijedlogom mjera.
Ocjenjujući da je stanje u ovoj oblasti teško i ozbiljno, i da problem neplaćanja poreznih obveza traje gotovo 20 godina, Vlada FBiH je, odlučna naći najoptimalnija rješenja, danas donijela više obvezujućih zaključaka.
Tako je zadužila Federalno ministarstvo financija da, u roku od 10 dana, pripremi izmjene propisa koji uređuju procedure prinudne naplate poreza, kojima će biti omogućeno produljenje roka za zaključenje sporazuma o odgođenom plaćanju, odnosno plaćanje na rate, na razdoblje do deset godina.
Zadužena je Porezna uprava FBiH da u roku od 15 dana, na zahtjev Federalnog ministarstva financija, dostavi podatke o poreznim dugovanjima pravnih osoba, s prijedlozima eventualnih rješenja, uzimajući u obzir parametre koje zahtijeva ovo ministarstvo, a kojima rspolažu Porezna uprava, resorna federalna ministarstva i vlade županija. Federalno ministarstvo financija je zaduženo da, u roku od 60 dana, Vladi Federacije BiH dostavi izvješće o stanju i predloži mjere koje uključuju konkretne izmjene zakonskih propisa s ciljem rješavanja problema neplaćanja javnih prihoda od strane poreznih obveznika.
Popis najvećih dužnika predvode Željeznice FBiH s dugom od 198 milijuna maraka, slijede KJKP Gras sa 116 milijuna maraka duga, Rudnici “Kreka” s dugom od 110 milijuna maraka, Rudnik mrkog ugljena “Kakanj” s dugom od 77 milijuna maraka, Hidrogradnja d.d. s dugom od 58 milijuna maraka te Sveučilišno klinička bolnica Mostar čiji porezni dug iznosi 54 milijuna maraka.
U informaciji o poreznim dužnicima, koju je Porezna uprava Federacije BiH pripremila za današnju sjednicu Federalne vlade, a koja je predstavljena i novinarima, navodi se kako na dan 31. ožujka 2016. ukupni dug u prisilnoj naplati iznosi 2,34 milijarde maraka, od čega se 1,1 milijarda odnosi na poduzeća u većinskom vlasništvu Federacije BiH.
Osim duga u prinudnoj naplati, postoji i tekući dug od milijardu maraka koji nije prispio za prinudnu naplatu, što u konačnici znači kako ukupna porezna dugovanja u Federaciji BiH iznose oko 3,3 milijarde maraka.
Kako je na konferenciji za novinare u Mostaru kazao federalni premijer Fadil Novalić, aktualna vlada odlučila je “uhvatiti se u koštac s ovim problemom”, istaknuvši kako od uspješnosti rješavanja problema poreznog duga ovisi i 30.000 radnih mjesta u 164 tvrtke koje se nalaze na popisu dužnika.
– Obvezali smo se u sljedećih 60 dana donijeti sustavne mjere kojima ćemo definirati i blokade računa, pa čak i pitanje stečaja. Moramo voditi računa i o socijalnoj osjetljivosti ovog seta propisa koji donosima, ali neka će poduzeća sigurno završiti u stečaju – kazao je premijer Novalić.
Naglasio je kako je pred Vladom Federacije BiH iznimno težak zadaka kojim su se bavile i sve prošle vlade, ali ni jedna nije uspjela riješiti problem poreznih dužnika.
– Ja bih volio reći da je danas došao kraj neplaćanju poreza, ali bih to preoblikovao u konstataciju da je ovo početak kraja neplaćanju poreza. Ovaj problem nije nastao za jedan dan pa ga sigurno ne možemo ni riješiti za jedan dan – dodao je federalni premijer.
Federalna ministrica financija Jelka Milićević kazala je kako će se u sljedećih 60 dana analizirati u kojem smjeru treba krenuti, nakon čega će Vlada morati donijeti “važne i teške odluke”.
– Vlada mora zajedno s Poreznom upravom iznaći najbolja rješenja i opredijeliti se za početak rješavanje ove agonije, kako za 30 000 zaposlenih u poduzećima – poreznim dužnicima, tako i za Vladu i Poreznu upravu – poručila je Milićević.
Danas je utvrđen Nacrt zakona o izmjenama i dopunama zakona o izvršenju kaznenih sankcija u FBiH kojima je ovaj zakon usuglašen sa Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o državnoj službi u FBiH i preciziran radno-pravni status direktora samostalnih upravnih organizacija i pomoćnika rukovoditelja tijela državne službe koji više nisu državni službenici.
Utvrđen je i Nacrt zakona o veterinarsko-medicinskim proizvodima, kojim je uspostavljen učinkovit sustav njihove kontrole proizvodnje i prometa u Federaciji BiH, što je jedan od uvjeta za izvoz proizvoda životinjskog podrijetla na tržište EU.
Prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama zakona o unutarnjoj reviziji u javnom sektoru u FBiH obuhvaćene su i pravne osobe u kojima Federacija BiH ili županije imaju većinski vlasnički udio, jer nesumnjivo pripadaju javnom sektoru. Svrha dopune je harmonizacija s drugim važećim zakonima u BiH, jer su Zakon o unutarnjoj reviziji institucija BiH i Zakon o unutarnjoj reviziji u javnom sektoru Republike Srpske obuhvatili i javna poduzeća.
Vlada Federacije BiH dala je suglasnost na odluku Nadzornog odbora BH Gasa o smanjenju veleprodajne cijene prirodnog plina s dosadašnjih 550 KM na 500 KM za tisuću kubičnih metara, počevši od 1.4.2016. godine. Ovo je četvrta odluka o pojeftinjenju plina u posljednjih pola godine. U listopadu prošle godine cijena plina je snižena sa 754 na 640, pred Novu godinu na 600 KM, a prije nešto više od mjesec na 550 konvertibilnih maraka. Ukupno procentualno smanjenje cijene plina do sada iznosi 34 posto.
Federalna Vlada usvojila je danas program utroška s kriterijima raspodjele sredstava tekućih transfera utvrđenih u ovogodišnjem Proračunu FBiH Federalnom ministarstvu razvoja, poduzetništva i obrta. Riječ je o iznosu od 4.944.000 KM, a ova sredstva će korisnicima biti isplaćena kao nepovratna, priopćeno je iz Vlade FBiH.
poslovni-global.ba (Foto: Vlada FBiH)