SUPRAVODIČI Znanost nekoliko koraka bliže “svetom gralu” supravodljivosti

vijesti Znanost

Na konferenciji za medije koja je održana na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu predstavljeni su rezultati istraživanja koji bitno utječu na dosadašnja shvaćanja visokotemperaturne supravodljivosti.

Radi se o problemu koji već više od 30 godina intenzivno zaokuplja pozornost znanstvene zajednice. Eksperimentalna istraživanja koja su znanstvenici PMF-a, prof. dr. sc. Neven Barišić, doc. dr. sc. Damjan Pelc i prof. dr. sc. Miroslav Požek u suradnji s dr. sc. Petrom Popčevićem s Instituta za fiziku provodili s ostalim kolegama iz Hrvatske i s Tehničkog sveučilišta u Beču i Sveučilišta Minnesote, pokazala su kako u visokotemperaturnim supravodičima na bazi kuprata postoje dva suštinski drukčija tipa naboja, predloživši kako supravodljivost suptilno ovisi o njihovu omjeru i međudjelovanju.

Riječ je o važnim rezultatima koji su objavljeni u vodećim svjetskim znanstvenim časopisima s vrlo visokim čimbenikom odjeka. Naime, u svakodnevnom životu svaki vodič ima određeni električni otpor koji dovodi do neželjene potrošnje električne energije, dok je supravodljivost davno otkriven fenomen pri kojemu na vrlo niskim temperaturama (bliskim -273,1 °C) kod materijala koji vodi električnu struju dolazi do potpunog nestanka otpora.

Tako bi pronalazak materijala koji se ponašaju kao supravodiči pri sobnoj temperaturi doveo do znanstveno-tehnološkog proboja i primjena koje se trenutačno ne mogu ni sagledati. Zbog toga pronalazak i razumijevanje materijala koji bi vodili struju bez otpora na sobnim temperaturama predstavlja svojevrstan ‘sveti gral’ istraživanja u području fizike čvrstog stanja.

No, unatoč poteškoćama, supravodljivi materijali već danas imaju primjenu, npr. u prometu (lebdeći vlakovi) i medicini (magnetska rezonancija). Visokotemperaturni supravodiči postoje već danas i to su keramički materijali prirode na osnovi spojeva bakrenih oksida (kuprata) koji u supravodljivo stanje prelaze na temperaturama koje se razmjerno jeftino i lako postižu pomoću tekućeg dušika.

Međutim, temperaturna granica tekućeg dušika i kompleksnost kuprata razlozi su zašto je supravodljivost i dalje daleko od svakodnevne primjene u elektroničkim uređajima. Tim hrvatskih znanstvenika već niz godina provodi intenzivna istraživanja na materijalima na osnovi kuprata, pri čemu je došao do izvanrednih rezultata i novih spoznaja, objavio je PMF.

poslovni-global.ba / Foto: Zoran Ćubela

Odgovori