SUNČEVA ENERGIJA Globalna potražnja za fotonaponskim sustavima

Svijet vijesti

Britanska konzalting tvrtka IHS procjenjuje da će globalna potražnja za fotonaponskim sustavima ove godine doseći 79 GW, dok je u 2016. globalno instalirano 78 GW novih kapaciteta za korištenje Sunčeve energije.

Očekuje se pad potražnja na tržištima Kine, SAD-a i Japana, što će obilježiti trgovačka kretanja ove godine. U Kini je 2016. instalirano 31 GW FN, a IHS projicira da broj ugovora pao i da će to ove godine biti 26 GW. SAD je lani instalirao novih 16 GW kapaciteta, a ove godine bit će to tri GW manje, uglavnom u segmentu većih elektroprivrednih tvrtki.

Japanska potražnja pala je za čak 23% i očekuje se pad od još 10% ove godine, pa to tržište postaje četvrto najveće na svijetu za fotonapon. S projiciranih 10 GW Indija će postati treće najveće tržište za fotonapon u ovoj godini, no zahvaljujući poreznim olakšicama koje na snagu trebaju stupiti krajem godine, cijene će se povećati.

Ipak, IHS računa da bi do 2021. na svijetu moglo biti 450 novih GW kapaciteta za proizvodnju energije iz Sunca, javlja Photon. Energija vjetra i fotonapon su u industrijaliziranim zemljama OECD-a već sada konkurentni, a zemlje poput Kine i Danske pokazuju kako BDP može rasti i bez povećanja potrošnje energije.

Više od 70% stručnjaka u sklopu REN 21 UN-ovog tijela koje prati obnovljivce, vjeruje da je cilj globalnog prijelaza na 100% obnovljive izvore izvediv. Isti stručnjaci su pak u nekim elementima skeptični te vjeruju kako se u nekim regijama neće doći do tog cilja niti 2050. godine, s obzirom na pritisak sa strane tradicionalnih energetskih izvora. Ove regije su Afrika, SAD i Japan.

poslovni-global.ba

Odgovori